Strach o falešné náboženství

09.06.2009 11:59

 

ISTANBUL, 10. září 2008 (Compass Direct News) – Dva íránští křesťané byli oficiálně obviněni z „odpadlictví“ (opuštění islámu), zatímco v parlamentu stále probíhá debata o bezpodmínečném udělování trestu smrti pro každého, kdo bude z tohoto trestného činu usvědčen.

Dvaapadesátiletý Mahmood Matin Azad a čtyřiačtyřicetiletý Arash Basirat (v předchozích zprávách uváděný jako Bandari) se nacházejí ve vazbě od 15. května, kdy byli společně zadrženi ve Shirazu. Když se jejich právní zástupce vypravil začátkem srpna na úřad přeptat na jejich stituaci, dozvěděl se, že oba muži byli oficiálně obviněni z odpadlictví. Agenturu Compass o tom informovaly místní zdroje.

Advokát obdržel oficiální dokument, podle kterého je obvinění z „odpadlictví“ založeno na přiznání obou mužů během výslechu. Takzvaná „Zpráva o výslechu – závěrečné nařízení vyšetřovatele“ konstatuje, že „rozhodnutí o provinění“ vychází z paragrafu 214 trestního řádu a několika pasáží z díla zesnulého ajatolláha Rúholláha Chomejního o právních záležitostech, Tahrir ol Vassileh. Základem íránského legislativního řádu je šaría (islámské právo).

Původní obvinění z „šíření propagandy proti Íránské islámské republice“ byla podle této zprávy zrušena.

Podle místních věřících, kteří měli možnost hovořit s právním zástupcem obou křesťanů, je oznámení oficiálního obvinění z odpadlictví v písemné podobě neobvyklé a naznačuje závažnost a komplexnost případu.

Někteří íránští křesťané se s ohledem na probíhající diskusi o zákoně o odpadlictví v parlamentu obávají, že orgány mají v úmyslu použít oba vězně jako (odstrašující) příklad, případně si na nich navrhovaný zákon „otestovat“.

‚Pozoruhodný a citlivý případ‘

Letos v únoru íránský parlament předložil návrh novelizace trestního zákona, která požaduje povinné vyměřování trestu smrti za opuštění islámu. Podle současných íránských zákonů je „odpadlictví“ považováno za trestný čin, který je sice možné trestat smrtí, ale konkrétní výše trestu je ponechána na rozhodnutí soudce.

Basirat (který trpí cukrovkou) s Matinem by se měli objevit u soudu v nejbližších týdnech a společně se svým právním zástupcem se obhajovat. Oficiálně by byli za přestupitele zákona byli prohlášeni až v případě, pokud by důkazy předložené na přelíčení jejich vinu dokázaly.

Mezitím se příbuzní obou křesťanů neúspěšně pokusili vyjednat propuštění vězňů na kauci ještě před zahájením procesu. V posledním srpnovém týdnu advokát Matinově manželce doporučil, aby si připravila částku ve výši 40 000 až 50 000 dolarů. Když se však pokusil vyjednat potřebné náležitosti a sehnat podpis soudce, možnost propuštění na kauci v uvedené výši byla zamítnuta.

Právník se obává, že by se požadovaná částka mohla zdvojnásobit. Zdroji blízkému Matinově rodině řekl, že se případ stal „zajímavý a citlivý“ pro soudce i státní orgány a proto „se jej nevzdají jen tak snadno“.

Basirova rodina se pokusila za křesťanovo propuštění nabídnout do zástavy svůj dům, ale orgány jejich nabídku nepřijaly.

Tým právníků doporučuje vytváření mezinárodního nátlaku na Írán, aby byli Basirat s Matinem propuštěni a jejich jména očištěna.

Vzato z: prayer.cz

 

—————

Zpět