Humanita?

10.06.2009 17:42

 

 Autor: Václav Husák

Jsem „zapřisáhlý milovník“ dokumentárních filmů. Těch z produkce britské BBC obzvláště. Jistě jsem viděl jen zlomek z jejich celkové tvorby, ale i tak jsem z nich nadšený. Nepamatuji se na žádný dokument BBC, který by nebyl věcný, maximálně objektivní, odborně přesný. A nyní je tato ikona světové žurnalistiky osočována z nehumánního postoje. Nechce totiž odvysílat spot se žádostí o humanitární příspěvek pro Gazu. Odvolává se na skutečnost, že by tím výrazně porušila svou dlouholetou zásadu, která spočívá v nestrannosti jejích novinářských postojů a která jí mimo jiné po mnoha letech úsilí vynesla na špičku v oboru.

Kde končí humanita a kde začíná hloupost? Evropou už dlouho vládne jednoznačně hloupost, která často překračuje meze běžného lidského chápání. V „demokratické Evropě“ je politicky ohrožen každý, kdo by veřejně prohlásil, že Palestinci odvetný útok Izraele vyprovokovali. Dokonale „logicky odůvodněný“ je zejména argument, že je nepřiměřené proti útočníkům, jejichž rakety díky zatím primitivní konstrukci zabily jen menší počet lidí a nezpůsobily tak velké materiální škody, použít střely a zbraně přesné a účinné. Podle představitelů EU by přiměřenost měla být posuzována „porovnáním vzniklých škod a lidských obětí“. Asi tak, jako když Laurer a Hardy ničili nějakému svému „nepříteli“ automobil. Jeden blatník – jeden blatník. Utržení světla – totéž v bleděmodrém. Tak, v klidu a pohodě, byla dokonale zničena dvě krásná auta a protivníci pak za potlesku kolemstojících odešli středem. Ale to bylo v grotesce a tady jde o životy.

Podle mého názoru by se Palestincům měla poskytnout jen základní humanitární pomoc. Maximálně léky, jídlo, voda. Ale tady se sbírají desítky až stovky miliónů dolarů na rekonstrukci válkou zničeného města. A nikoho z politiků kupodivu nezajímá, proč bylo zničeno. A že jestli něco zásadního neudělají, tak za pár let bude nutně zničeno znovu. A plným právem.

Palestinci by si měli uvědomit, že pokud budou dál volit a veřejně podporovat strany usilující o fyzickou likvidaci státu Izrael, nedostanou nic jiného než výše uvedené humanitární minimum. Každá další pomoc by měla být tvrdě vázána na trvalé politické změny, které by postupně umožnily stabilizaci izraelsko-palestinských vztahů a po krůčcích přivedly obě strany k mírovému soužití. Sbírka na rekonstrukci Gazy je za současného stavu věcí naprostá hloupost. Palestinci ji totiž pochopí jako své vítězství. A všichni si dovedeme představit, jak to dopadne.

 

 Zdroj: neviditelnypes.lidovky.cz

 

—————

Zpět